A thin flat plate is 12 m long and 8 m wide. The air density is 1.23 kg/m3. a) W
ID: 1825360 • Letter: A
Question
A thin flat plate is 12 m long and 8 m wide. The air density is 1.23 kg/m3. a) What is the maximum velocity for the boundary layer to remain laminar over the entire plate (the transition occurs at the end of the plate)? b) What is the boundary layer thickness for the velocity of part a)? c) What is the drag force for the velocity of part a) d) If the velocity is 10 m/s determine the drag force on the plate. e) Determine the drag force for part a) and d) using the drag coefficient, CD, for a thin flat plate. How do they compare with the drag forces computed in part c and d)?Explanation / Answer
Re_l = UL/v = 500000
v = 1.46E-5 m^2/s = 1.23 kg/m3
L = 12m
U = 0.60833 m/s
= 5l/(Re)^0.5 = 5*12/(500000^0.5) = 0.08485 m
Cd = 1.328/(Re^0.5) = 1.878E-3
F drag = 0.5 * *U^2*Cd*A = 0.0410 N
Use this Cd in turbulent case and find
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.