The composite shaft is made of a steel sleeve, which is bonded to a brass core.
ID: 1824485 • Letter: T
Question
The composite shaft is made of a steel sleeve, which is bonded to a brass core. The outer diameters of the two parts are d1 = 40 mm for the brass core and d2 = 50 mm for the steel sleeve. The shear moduli of elasticity are Gb = 36 GPa for the brass and Gs = 80 GPa for the steel. Assuming that the allowable shear stresses in the brass and steel are ?b = 48 MPa and ?s = 80 MPa, respectively, determine the maximum permissible torque Tmax that may be applied to the shaft without any material failure. The torques are applied each at the end of the shaft opposite directions.Explanation / Answer
shear stress, = T*r/J
J= polar seconde moment of area.
for the solid shaft, J=r4/2
for the hollow shaft = J = *(r12-r22)/2
r1 = 50/2=25 mm = 0.025 m
r2 = 40/2 = 20 mm = 0.02 m
Tmax = max*J/r
maximum torque for the brass core Tmax,brass= max*J/r = (48*106)*(*0.0204/2)/0.02 = 603.2 N-m
and net torque for the composite shaft, Tmax, composite = max*J/r = (80*106)*(*(0.0254-0.024/2)/0.025 = 1159.25 N-m
since torque is opposite in direction therefore maximum torque at the end of the steel shaft = Tmax, composite + Tmax,brass= 603.2+1159.25 = 1762.45 N-m opposite in direction of torque acting on the brass core.
hence, maximum torque at the end of the steel shaft =1762.45 N-m opposite in direction of torque acting on the brass core.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.