The members of a truss are pin connected at joint O. Determine the magnitude of
ID: 1824000 • Letter: T
Question
The members of a truss are pin connected at joint O. Determine the magnitude of F, and its angle theta for equilibrium. Set F2 = 6kN. Probs. 3-1/2Explanation / Answer
Let F1 = Fx i + Fy j Where Fx is horizontal and Fy is vertical component In horizontal direction the sum of forces must be zero for equlibrium. =>Fx+(6*COS(Radians(20)))-(5*COS(Radians(30)))-(7*(4/5)) = 0 =>Fx-4.292=0 =>Fx = 4.292N In vertical direction also the sum of forces must be zero for equlibrium. =>Fy+(6*sin(Radians(20)))+(5*sin(Radians(30)))-(7*(3/5)) = 0 =>Fy+0.352=0 =>Fy = -0.352N F1 = 4.292i-0.352j Therefore magnitude of F1 = sqrt((4.292^2)+(0.352^2)) = 4.3064N Angle Theta = 4.69 Degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.