Totaly stumped with this Dynamics problem. Please help!!! Instructions: Show all
ID: 1823335 • Letter: T
Question
Totaly stumped with this Dynamics problem. Please help!!!
Instructions: Show all work. Be neat, partial credit will be awarded if I can follow your logic. Clearly mark your final solution. Use any appropriate method to solve the problems unless otherwise noted. 1. A 10-kg block has an initial velocity of 10 m/s on a smooth, horizontal plane. A force, F = (2.5 t) N, where t is in seconds, acts horizontally on the block in its direction of motion. Determine an expression for the distance, s in terms of time. t.Explanation / Answer
F=2.5t a=F/m =0.25t dv/dt=0.25t v=0.25t^2/2+c =0.25t^2/2+10 ds/dt=0.25t^2+10 s=(0.25t^3)/6+10t+constant constant=0 if initial displacement=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.