A soccer player kicks the ball to a teammate 8 m away. The ball leaves the playe
ID: 1819503 • Letter: A
Question
A soccer player kicks the ball to a teammate 8 m away. The ball leaves the player’s foot moving parallel to the ground at 6 m/s with no angular velocity. The coefcient of kinetic friction between the ball and the grass is µk = 0.32. How long does it take the ball to reach his teammate? The radius of the ball is 112 mm and its mass is 0.4 kg. Estimate the ball’s moment of inertia by using the equation for a thin spherical shell: I = (2/3)mR2 . Using IMPULSE AND MOMENTUM.
A soccer player kicks the ball to a teammate 8 m away. The ball leaves the player?s foot moving parallel to the ground at 6 m/s with no angular velocity. The coef?cient of kinetic friction between the ball and the grass is k = 0.32. How long does it take the ball to reach his teammate? The radius of the ball is 112 mm and its mass is 0.4 kg. Estimate the ball?s moment of inertia by using the equation for a thin spherical shell: I = (2/3)mR2 . Using IMPULSE AND MOMENTUM.Explanation / Answer
Given µ = 0.32, r = 0.112 m, g = 9.81 m/s2 , v = 6 m/s
The motion occurs in two phases.
(a) Slipping.
Fx : µN = ma
Fy : N mg = 0
MG : µN R = (2/3) mR2
Solving we find, a = µg v = v0 µgt , s = v0t (1/2) µgt2
= 3µg/2R
= (3µg/2R)*t
When it stops slipping we have, v = R v0 µgt = (3/2) µgt t = 2v0 /5g = 0.765 sec
v = 3.6 m/s, s = 3.67 m
(b) Rolling — Steady motion
a = 0, v = 3.6 m/s, s = (3.6 m/s)(t 0.765 s) + 3.67 m
When it reaches the teammate we have
8 m = (3.6 m/s)(t 0.765 s) + 3.67 m t = 1.97 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.