A critically damped system consists of a spring of stiffness 250 N/m constrainin
ID: 1819112 • Letter: A
Question
A critically damped system consists of a spring of stiffness 250 N/m constraining themotion of a mass of 2 kg. The mass is given an initial displacement of 100 mm and an
initial velocity of 5 m/s in the direction opposite to the displacement. Find the expression for the displacement of the mass as a function of time and determine the time and value of the displacement at maximum overshoot. Create a professional quality (i.e., computer generated) plot to illustrate the function and confirm the analytical calculation for max overshoot. ( show work)
Explanation / Answer
w= sqrt(k/m) w=11.18 x=100mmcos(wt) damping coefficient= 1 so overshoot= 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.