Airplanes typically fly at altitudes of 35,000 ft, i.e. within the lower part of
ID: 1818718 • Letter: A
Question
Airplanes typically fly at altitudes of 35,000 ft, i.e. within the lower part of the
atmosphere called troposphere, where the outside air temperature is about -55 oC.
As a rule of thumb air temperature decreases by about 6.5 oC every 1000 meters
in the troposphere, although this depends on the location and weather. If the
temperature and pressure at the sea level are 15 oC and 1 atm, respectively,
determine what the air pressure would be at 35,000 feet. Compare your results
with the actual measurements reported by NASA and other agencies, and
comment on your findings.
Explanation / Answer
1000m= 3280.84 ft hence temp drops 6.5 oC every 3280.84 ft hence drop of temp = 69.34 oC temp= -54.34 oC P at 35000 ft P1/T1 = P2/T2 1/ 273+15 = P2/ 273- 54.34 P2= 218.66/ 283 P2= 0.7726 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.