A car is moving with a constant speed of 40 km/h along a straight road which hea
ID: 1818292 • Letter: A
Question
A car is moving with a constant speed of 40 km/h along a straight road which heads towards a large vertical wall and makes a sharp 90 degree turn by the side of the wall.a fly flying at a constant speed of 100km/h,starts from the wall towards the car at an instant when the car is 20 km away ,flies until it reaches the glass pane of the car and returns to the wall at the same speed.it continues to fly b/w the car and the wall till the car makes the 90 degree turn.a)what is the total distance the fly has traveled during this period ?
b)how many trips has it made between the car and wall?
Explanation / Answer
no. of trips : it keeps repeating this process endlessly. the answer is indeterminate/infinite distance travelled: this is = velocity x time = 100 x t time here is that the car takes to complete 20 km with 40 kmph = 1/2 hour distance = 100/2 = 50 km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.