A flywheel is used for the storage of energy in the form of kinetic energy. The
ID: 1818185 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
v = 1200 m/s, = 38000 rpm = 38000*2/60 rad/s, m = 100 kg
energy E = mv2/2 = 72 MJ
specific energy = E/m = 720 kJ/kg
radius = v/ = 0.302 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.