A 25 kilogram sphere is attached to the end of a robot arm. The robot arm is pro
ID: 1817881 • Letter: A
Question
A 25 kilogram sphere is attached to the end of a robot arm. The robot arm is programmed, so the sphere potential energy is given by the following equation at t = 0, x = 0, so the sphere is initially at rest. The total mechanical energy of the system is 200 Joules.
g = 9.81 m/s2 U(x) = 6x2 - 10x E = 200 Joules
(a) Find the position of the sphere as a function of time.
(b) For t = 0.0147 seconds, find:
1.The velocity of the sphere.
2.The acceleration of the sphere.
3.The force acting on the sphere.
Note: Use the Metric system of units.
Explanation / Answer
m = 25 kg, x(0) = 0, v(0) = 0, E = 200 J, U(x) = 6x2 - 10x, g = 9.81 m/s2
(a) Find the position of the sphere as a function of time.
kinetice energy mv2/2 = E - U
v = [2(E - U)/m] = [2(200 - 6x2 + 10x)/25] = (16 - 0.48x2 + 0.8x) = dx/dt
dx/(16 - 0.48x2 + 0.8x) = dt
integrate, 5sin-1[(5 - 6x)/35]/23 = t + C
x(t) = {5 - 35sin[23(t + C)/5]}/6
use x(0) = 0, C = 5sin-1(1/7)/23 = 0.2069 rad
x(t) = {5 - 35sin[23(t + 0.2069)/5]}/6
(b) For t = 0.0147 seconds, find:
1.The velocity of the sphere.
x(0.0147) = 3.8739 m
v(0.0147) = (16 - 0.48x2 + 0.8x) = 3.449 m/s
2.The acceleration of the sphere.
a = dv/dt = dv/dx * dx/dt = dv/dx * v = (1/2) d(v2)/dx = (1/2) d(16 - 0.48x2 + 0.8x)/dx = -0.48x + 0.4
= -0.48*3.8739 + 0.4 = -1.46 m/s2
3.The force acting on the sphere.
F = ma = -36.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.