The spool of tape shown and its frame assembly are pulledupward at a speed v A =
ID: 1816121 • Letter: T
Question
The spool of tape shown and its frame assembly are pulledupward at a speed vA = 750 mm/s. Knowing that the 80-mmradius spool has an angular velocity of 15 rad/s clockwise and thatat the instant shown the total thickness of the tape on the spoolis 20 mm, determine (a) the instantaneous center of rotation of thespool, (b) the velocities of points B and D. The spool of tape shown and its frame assembly are pulledupward at a speed vA = 750 mm/s. Knowing that the 80-mmradius spool has an angular velocity of 15 rad/s clockwise and thatat the instant shown the total thickness of the tape on the spoolis 20 mm, determine (a) the instantaneous center of rotation of thespool, (b) the velocities of points B and D.Explanation / Answer
(a)
Va=75mm/s
w=15rad/s
X=Va/w=50mm
CB=20+80-50=50mm
The instantaneous center lies 50mm to the right of the axle
(b)
Vb=(CB)w=(50)(15)=750mm/s
CD=80+50=130mm
Vd=(CD)w=(130)(15)=1950mm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.