An object whose mass is 2000 kg moves with a velocity of50m/s at an altitude of
ID: 1815902 • Letter: A
Question
An object whose mass is 2000 kg moves with a velocity of50m/s at an altitude of 400m both measured relative to the surfaceof the earth. The acceleration of gravity is constant at g=9.7m/s^2. a) If the kinetic energy increased by 2400 kJ, no change inelevation, what would be the final velocity, in m/s?. b) If the potencial energy increased 2400kJ, no changein velocity, what would be the final elevevation, in m? An object whose mass is 2000 kg moves with a velocity of50m/s at an altitude of 400m both measured relative to the surfaceof the earth. The acceleration of gravity is constant at g=9.7m/s^2. a) If the kinetic energy increased by 2400 kJ, no change inelevation, what would be the final velocity, in m/s?. b) If the potencial energy increased 2400kJ, no changein velocity, what would be the final elevevation, in m?Explanation / Answer
An object whose mass is 2000 kg moves with a velocity of50m/s at an altitude of 400m both measured relative to the surfaceof the earth. The acceleration of gravity is constant at g=9.7m/s^2. a) If the kinetic energy increased by 2400 kJ, no change inelevation, what would be the final velocity, in m/s?.KEf-KEi=2 400 000
1/2(2000)(x^2-50^2)=2400000
(x^2-50^2)=2400
x=70
b) If the potencial energy increased 2400kJ, no changein velocity, what would be the final elevevation, in m?
PEf-PEi=2400000
(2000)(9.7)(x-400)=2400000
x=523.7m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.