Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) If the mass of certain object 69.1 kg, determine itsweight on the surface of

ID: 1815454 • Letter: 1

Question

1.) If the mass of certain object 69.1 kg, determine itsweight on the surface of the Earth in Kilograms 2.) An ice hockey puck is a short circular cylinder, or disk,of vulcanized rubber with 3.00 in. diameter and 1.00 in. thickness,with weight between 5.5 and 6.0 oz (16 oz = 1 lb). Compute therange of densities for the rubber, in conventional SI units, thatwill provide for a puck that meets these specifications. 1.) If the mass of certain object 69.1 kg, determine itsweight on the surface of the Earth in Kilograms 2.) An ice hockey puck is a short circular cylinder, or disk,of vulcanized rubber with 3.00 in. diameter and 1.00 in. thickness,with weight between 5.5 and 6.0 oz (16 oz = 1 lb). Compute therange of densities for the rubber, in conventional SI units, thatwill provide for a puck that meets these specifications.

Explanation / Answer

1) mass, m =69.1 Kg weight, w =mg weight, w =69.1*9.81 weight, w =677.871 Kg.m/sec2 weight, w =677.871 N 2) weight of rubber, w = 5.5 to 6.0 oz weight of rubber, w = (5.5 to 6.0)/16 lb weight of rubber, w =0.344 to 0.375 lb 1 g = 386.088583 in /(second^2) mass of rubber, m =(0.344 to 0.375)/386.1 mass of rubber, m =8.91*10-4 to 9.71*10-4lb.sec2/in diameter d = 3 in thickness, t = 1 in volume, v = (d2/4)*t             v = (32/4)*1             v = 7.07 in3 range of densities for the rubber = m/v                                                = 8.91*10-4 to 9.71*10-4lb.sec2/in/(7.07 in3)                                                = 1.26*10-4 to 1.373*10-4lb.sec2/in4                                                = (1.26*10-4 to 1.373*10-4) *4.448222/(0.0254)3 Kg/m3                                                 = 34.2 to 37.27 Kg/m3