Thank you! An industrial assembly hall Ls continuously lighted by one hundred 40
ID: 1813624 • Letter: T
Question
Thank you!
An industrial assembly hall Ls continuously lighted by one hundred 40-W mercury vapor lamps supplied by a 120-V and 60-Hz source with a power factor of 0.65. Due to the low power factor, a 25 percent penalty is applied at billing. If the average price of 1 kWh Ls $0.01 and the capacitor's average price Ls $50 per millifarad. compute .after how many days of operation the penalty billing covers the price of the power factor correction capacitor. (To avoid penalty, the power factor must be greater than 0.85.)Explanation / Answer
Active Power = 40*100 =4000W = 4KWH
Power factor = 0.65 => Cos fi =0.65 => sin fi=0.76
Appaarent power = 4/0.65 = 6.153 KVA
Reactive power = 6.153*0.76=4.67KVAr
Now consider pf=0.85 to avoid penalty billing
Now active power remains same but
Apparent power = 4/0.85=4.705 KVA
Reactive Power = sqrt(4.705*4.705 - 4*4) = 2.48 KVAr
Therefore reactive power supplied to avoid penalty = 4.67 - 2.48 = 2.19 KVAr =2190 VAr
Now Capactive reactive power = V^2*w*C where w=2*pi*frequency = 2*3.14*60 = 376.8 rad
Therefore C=2190/(376.8*120*120)=0.403 mF.
For 1mF the cost is $50, the cost for 15mF=0.403*$50 = $20.15
One day billing = 4KW*24 Hrs*$0.01 =$0.96.
Penalty on one day billing = 25% *0.96 = $0.04.
No of days of operation the penalty billing costs capacitor = $20.15/$0.04 = 503.75 days.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.