Question: For the network below, the switch has been at position b for a long ti
ID: 1813079 • Letter: Q
Question
Question:
For the network below, the switch has been at position b for a long time. At t = 0, periodic switching at a 100 times per second. Let Vg = 9 VDC, C = 1mu F. Design values for R1 and R such that The capacitor is fully charged during the charging cycle The capacitor only falls down 30% of its maximum value during the discharging time Determine Vca(t) = Voltage across the capacitor at position a Vcb(t) = Voltage across the capacitor at position b The value or R1 and R to satisfy the design requirement Hint use x(t) = xf + (x0-xf)e-(t-to)/T to find quick solutionExplanation / Answer
T1 =charging duration =1/100 =10^-2 s
T1 should be more than the time constant
that is R1*C << T1
R1 << 10^4
hence R1 sholud be less than 10 k ohm ..
let R1 = 0 ohm ...
T2 =discharging duration ...
0.3 =e^(-t/RC)
1.203 = -t/(RC)
t = 1.203*RC
t =T2
1.203*RC = 10^-2
R = 10^4/1.2 = 8.33 k ohm
b) Vc(t) = voltage across the capacitor when switch is at position a
= 9 , 0<t<10^-2
Vc(t) =voltage across the capacitor when switch is at position b
= 9e^(-t*10^3/8.3) , t>10^-2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.