Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A soccer player kicks a soccer ball of mass 0.45 kg that is initially at rest. T

ID: 1811086 • Letter: A

Question

A soccer player kicks a soccer ball of mass 0.45 kg that is initially at rest. The player's foot is in contact with the ball for 1.1 x 10-3 s, and the force of the kick is given by
F(t) = [(6.1 x 105)t - (2.3 x 108)t2] N
for 0 t 1.1 x 10-3s, where t is in seconds. Find the magnitudes of the following: (a) the impulse on the ball due to the kick, (b) the average force on the ball from the player's foot during the period of contact, (c) the maximum force on the ball from the player's foot during the period of contact, and (d) the ball's speed immediately after it loses contact with the player's foot.

Explanation / Answer

m = 0.45 kg, T = 1.1 x 10-3 s, F(t) = [(6.1 x 105)t - (2.3 x 108)t2] N
(a) the impulse on the ball due to the kick

I = ?0T F(t) dt = ?0T [(6.1 x 105)t - (2.3 x 108)t2] dt = (6.1 x 105)T2/2 - (2.3 x 108)T3/3 = 0.267 Ns

(b) the average force on the ball from the player's foot during the period of contact

= I/T = 243 N

(c) the maximum force on the ball from the player's foot during the period of contact = Fm

dF/dt = (6.1 x 105) - 2(2.3 x 108)t = 0, t = 1.326*10-3 s > T

so Fm = F(1.1*10-3) = 393 N

(d) the ball's speed immediately after it loses contact with the player's foot = v

mv = I

v = I/m = 0.59 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote