This circuit is Problem 5.23 from Rizzoni\'s text. Take V1 = 12 V, C = 0.5 mu F,
ID: 1810355 • Letter: T
Question
This circuit is Problem 5.23 from Rizzoni's text. Take V1 = 12 V, C = 0.5 mu F, R1 = 680 Ohm, R2 = 1.8 kappa Ohm. The switch has been open a long time before t = 0 so the initial value of the capacitor voltage is zero. Draw the circuit and proceed. Kee pi ng in mind that the voltage across a capacitor can't change instantly, find the current through the capacitor just after the switch is closed. According to Rizzoni the answer is 17.65 mA. Find the value of the capacitor voltage long after the switch is closed, at t = infinity. Find the time constant of the circuit for t > 0.Explanation / Answer
a. i = vi/r1 = 17.65 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.