Solving for n. we get = -2/3. Applying KVL around the outer loop to get VTh acro
ID: 1806270 • Letter: S
Question
Solving for n. we get = -2/3. Applying KVL around the outer loop to get VTh across terminals a-b, we obtain -12 + 6i + 3i2 + 2(0) + VTh = 0 VTh = 22 V For maximum power transfer, RL = RTh = 9 Ohm and the maximum power is pmax = V2Th/4rL = 222/4 x 9 = 13.44 W Determine the value of RL that will draw the maximum power from the rest of the circuit in Fig. 4.52. Calculate the maximum power. Answer: 4.22 Ohm, 2.901 W. In this section, we learn how to use PSpice to verify the theorems cover in this chapter. Specifically, we will consider using dc sweep analysis find the Thevenin or Norton equivalent at any pair of nodes in a circle transfer to a load. The reader is advice to nExplanation / Answer
SOLUTION: POWER P= 2.901W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.