Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3.6 A young designer, aiming to develop intuition concerning conducting paths wi

ID: 1802679 • Letter: 3

Question

3.6 A young designer, aiming to develop intuition concerning conducting paths within an integrated circuit, examines the end-to-end resistance of a connecting bar 10 ?m long, 3 ?m wide, and 1 ?m thick, made of various materials. The designer considers:

(a) intrinsic silicon
(b) n-doped silicon with ND = 1016? cm3
(c) n-doped silicon with ND = 1018 ? cm3
(d)p-dopedsiliconwith NA = 1016?cm3
(e) aluminum with resistivity of 2.8 ?? .cm

Find the resistance in each case. For intrinsic silicon, use the data in Table 3.1. For doped silicon, assume
?n= 2.5?p = 1200cm2?V.s.(RecallthatR= ?L?A)

Explanation / Answer

for intrinsic silicon resistance = 2.3*10^5*3.33*10^2 cm^-1=7.67*10^7 ohms for b> resistance = (4.5)(3.33*10^2 cm^-1)=450*10^2 ohms c>(0.022)3.33*10^2 cm^-1=0.07326*10^2 ohms d>same as b e>(2.8)3.33*10^2 cm^-1 =932.4 ohms reistance = resistivity (Length /area ) here length /area = 10 /3 =3.33*10^2 cm^-1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote