An international corporation located in Country A is considering a project in th
ID: 1800692 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) Currently 6.4 X per 1 US dollar. Value of dollar decreases 2.6% per year. 1 dollar -(1 dollar * .026) =.974 .974 - (.974 * .026)= .948676 6.4/.948676= 6.746 is the estimated exchange rate 2 years from now. b) X decreases by 2.6% per year. 6.4 - (6.4 * .026)=6.2336 6.2336-(6.2336*.026)=6.0715264 6.0715264-(6.0715264*.026)=5.913666714 5.913666714/1= 5.913666714 estimated exchange rate three years from now if X has a devaluation of 2.6% per year relative to the US dollar.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.