Two long parallel guide wires of zero resistance, separated by a distance d=1m,
ID: 1796396 • Letter: T
Question
Two long parallel guide wires of zero resistance, separated by a distance d=1m, are connected to a potential difference V = 3V. A bar of mass m=5kg and resistance R = 3 makes contact with these wires, and can slide along them without friction, always remaining perpendicular to the wires. An externally applied uniform magnetic field B=5T is perpendicular to the plane of the bar and the two wires. Find the velocity of the bar right after 2 seconds, assuming that the bar has an initial velocity of 1.2 m/s at time t=0.
Explanation / Answer
Force on the bar F= IBL = v/R*B*L = VBL/R
Acceleration of bar F/m= VBL/Rm = (3*5*1)/(3*5) = 1.0m/s^2
Use kinematic eqn,
vf=vi+at
vf=1.2+1.0*2.0
vf = 3.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.