2. Refer to the diagrame here (a side view, not to scale). A block (m=6.25kg) is
ID: 1796230 • Letter: 2
Question
2. Refer to the diagrame here (a side view, not to scale). A block (m=6.25kg) is sliding to the right on this level, frictionless surface. At point A, its velocity of 1.74 m/s. A force fx, always directed in the +x direction, is exerted on the block while it is sliding in the range of 0 < x < 10.0m. A graph of Fx vs. x is shown below. The block then slides up the frictionless 30.0 slope for 1.00m and then becomes a projectile, then lands back at the original level (the x-axis). Assume g=9.8m/s^2 and ignore all air drag.
Find the mechanical power being delivered by the force of gravity to the block during its final moment as a projectile.
2. Refer to the diagram here (a side view, not to scale). A block (m 6.25 kg) is sliding to the right on this level, frictionless surface. At point A, its velocity of 1.74 m/s. A force Fx, always directed in the +x-direction, is exerted on the block while it is sliding in the range 0 sxs 10.0 m. Agraph of Fx vs. x is shown below. The block then slides up the frictionless 30.0° slope for 1.00 m and then becomes a projectile, then lands back at the original level (the x-axis). Assume g = 9.80 m/s? and ignore all air drag Find the mechanical power being delivered by the force of gravity to the block during its final moment as a projectile. IIm 30° x (m) 0 2 4 6 8 10 F, (N) 3.0 '20 40 6.0 8.0 10.0*Explanation / Answer
mass of block = m=6.25 Kg
Va = 1.74 m/s
At A block has KE = 0.5 X 6.25 X 1.74M/s^2 = 9.46 J
By applying a force F(x) for distance of 10 m additional energy is imaparted to the block , the amount of energy imparted is the area under the curve F(x) Vs x = 33 J
Total Energy when it reaches ramp = 33+ 9.46 J = 42.46 J
When it clims ramp for 1m distance it climbs the ramp by a vertical height = 1 sin 30 = 0.5m
So PE gained on ramp = 0.5 m X 9.8 X 6.25 Kg = 30.63 J
KE at top of ramp = 42.46 J - 30.63 J = 11.83 J
11.83 = 0.5 X 6.25 X Vf^2
Vf= sqrt {11.83 /(0.5 X 6.25)} = 1.95 m/s
Work done by gravity in the projectile motion = Mgh = 6.25 Kg X 9.8 m/s^2 X 0.5 m = 30.63 J
The projectile travel 0.5 m from ramp top to ground level ,let us say in time t .
The projectile has initial velocity in vertical upward direction of 1.95 X sin 30 = 0.975 m/s
0 = 0.5 + 0.975 t - 0.5 X 9.8 X t^2
solving above quadratic equation we get t = 0.434 seconds
Power =30.63 J/0.434 = 70.6 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.