Name Pre-lab Preparation Sheet for Experiment #17: Specific Heat of Solids 1. Wh
ID: 1795787 • Letter: N
Question
Name Pre-lab Preparation Sheet for Experiment #17: Specific Heat of Solids 1. What fundamental law of physics is the foundation of the method of mixtures? 2. How many calories of heat must be added to 100.0 g of steel to raise its temperature by 3. How many grams of water at 20.0° C are necessary to change 800 g of water at 90.0° C to 50.0° C by mixing the samples together? 4. If 200 g of steel at 220 C are added to 500 g of water at 10.0° C in an insulated cup of negligible mass, find the final temperature of the mixture. 5. If, instead of a cup, the process in question 4 took place in a 100 g copper calorimeter, what would the new final temperature be? (You can assume the water and calorimeter reached their own equilibrium at 10.0° C before the steel was added.)Explanation / Answer
2.
Heat required = m*Cp*dT
given values are:
m = 100 gm
Cp = 0.115 cal/gm-C
dT = 150 C
So,
Q = 100*0.115*150 = 1725 cal
3.
Heat released by first smaple = heat gained by second smaple
m1*cw*dT1 = m2*cw*dT2
cw is same in both case so
m1*dT1 = m2*dT2
m1 = 800 gm
dT1 = 90 - 50 = 40 C
dT2 = 50 - 20 = 30 C
m2 = ?
800*40 = m2*30
m2 = 800*40/30 = 1066.67 gm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.