PRINTER VERSIONBACK NEXT ASSIGNMENT RESOURCES HW7_Ch27_Phys2FlChapter 27, Proble
ID: 1795709 • Letter: P
Question
PRINTER VERSIONBACK NEXT ASSIGNMENT RESOURCES HW7_Ch27_Phys2FlChapter 27, Problem 099 2017-18 In the figure the ideal battery has emf's 36 V, the resistances are R1 = 29 k and R2 = 12 kQ, and the capacitor is uncharged, when the switch is closed at time t = 0, what is the current in (a) resistance 1 and (b) resistance 2? (c) A long time later, what is the current in resistance 2? 010 016 Chapter 2Z Problem 023 R2 033 092 (a) Number (b) Number (c) Number Units Units Units Review Score Review Results by Study Objective By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your Question Attempts: O of 3 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWERRExplanation / Answer
given
e = 36 V
R1 = 29 kOhm = 29000 Ohm
R2 = 12 kOhm = 12000 Ohm
a )
using Ohm's Law
the current in resistor 1 is
i1 = V1 / R1
= 36 / 29000
i1 = 1.241 X 10-3 A
i1 = 1.241 mA
b )
the current through R2 is zero
so i2 = 0 A
c )
and the current through resistors is " I "
I = V / Req
I = 36 / 29000 + 12000
I = 8.78 X 10-4 A
I = 0.878 X 10-3 A
I = 0.878 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.