all AT&T; 11:00 PM session.masteringphysics.com Practice Problem 12.1 MasteringP
ID: 1795592 • Letter: A
Question
all AT&T; 11:00 PM session.masteringphysics.com Practice Problem 12.1 MasteringPhysics Practice Problem 12. Here we will examine the wavelength of a sound wave produced by a piano. Let's calculate the wavelength of the sound wave in air at 20 °C if the frequency is f = 262 Hz (the approximate frequency of the note ..middle C” on the piano). Assume that the speed of sound in air is 344 m/s SOLUTION SET UP AND SOLVE The relationship of wavelength to frequency f is given by the following equation: 344 m/s 262 s REFLECT The "high C" sung by coloratura sopranos is two octaves above middle C (a factor of 4 in frequency), or about 1050 Hz. The corresponding wavelength is (1.31 m)/4 = 0.327 m. Part A Practice Problem: The frequency of the lowest note on large pipe organs is about 16 Hz. What is the corresponding wavelength? Express your answer in meters to two significant figures. Submit Give Up Continue >Explanation / Answer
part A)
speed of the sound = 344 m/s
frequency , f = 16 Hz
as speed of sound = wavelength * frequency
344 = 16 * wavelength
wavelength = 21.5 m
the wavelength is 21.5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.