e University-P 254-Fall17-CASH Activities and Due Dates HW 11:Oscillations /29/2
ID: 1795371 • Letter: E
Question
e University-P 254-Fall17-CASH Activities and Due Dates HW 11:Oscillations /29/2017 11:59 PM75/100 -Print Calculator .d Periodic Table on 8 of 10 Sapling Learning Map do A particle with mass 1.13 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal amplitude of 0.977 m and a duration of 123 s for 65 cycles of oscillation. Find the frequency, f, the speed at the equilibrium position , the spring constant, k, the potential energy at an endpoint, u . the potential energy when the particle is located 60.9% of the amplitude away from the equilibrim position U, and the kinetic energy, K, and the speed, v, at the same position A student measures an Number Hz Number m/s Number N/m Number (Scroll down for more answer blanks) L) Prevous check Answer L) Next 91 Ext :Explanation / Answer
1) f= 65/123=0.528 Hz
2) f = (1/2pi)*(k/m)
k= (0.528*2*pi)^2*m = 12.4 N/m
3) max potential energy
Umax = (1/2)*12.4*(0.977)^2 = 5.94 J
4) max speed
5.94 = (1/2)*1.13*Vmax^2
Vmax= 3.24 m/ s
5) U = (0.609)^2*5.94 = 2.2 J
6) K = 5.94-2.2= 3.74 J
7) 3.74 = (1/2)*1.13* v^2
v = 2.58 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.