For a perfectly rolling tired of 0.8 m radius the center of the tired makes an a
ID: 1795167 • Letter: F
Question
For a perfectly rolling tired of 0.8 m radius the center of the tired makes an acceleration of 1.6 m/se .find the distance of the center of the tire moving from the rest in 3 minutes and number of revolution it turns For a perfectly rolling tired of 0.8 m radius the center of the tired makes an acceleration of 1.6 m/se .find the distance of the center of the tire moving from the rest in 3 minutes and number of revolution it turns For a perfectly rolling tired of 0.8 m radius the center of the tired makes an acceleration of 1.6 m/se .find the distance of the center of the tire moving from the rest in 3 minutes and number of revolution it turnsExplanation / Answer
a = 1.6 m/s^2
S = ut + 1/2 at^2
S = 0 + (.5 x 1.6 x (3 x 60)^2)
S = 25920 m (Distance)
1 revolution = 2 pi r = 2 x pi x .8 = 5.026 m
By simple unitary method
5.026 m = 1 revolution
1 m = 1 / 5.026 revolution
25920 m = (1 / 5.026) x 25920 revolution
Revolution = 5157.18 revolutions
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.