Given the total energy: E = 0.5mv^2 + mgh = (0.5*274.4^2 + 9.81*11,887.2) 333,40
ID: 1795091 • Letter: G
Question
Given the total energy: E = 0.5mv^2 + mgh = (0.5*274.4^2 + 9.81*11,887.2) 333,400 = 51,430,654,740.8 J
Assume that the energy comes from nuclear reactions inside superman’s body where mass is transformed into energy in accordance to the famous Einstein equation E=mc2. Use c = 3×108 m/s for the speed of light. Get the speed of light from the web and calculate the amount of mass required to produce the energy that superman has to produce. Is the amount of mass small or large? Write down in your report every reference you used to collect your data.
Explanation / Answer
give total energy E = 51,430,654,740.8 J
from Einstein's equation mass m = E/c2
= 51,430,654,740.8 / 9 x 1016
= 5.71 x 10-7 Kg
it is a small mass
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.