2s as 11. In projectile 48 motion, the acceleration in the vertieal direetion th
ID: 1795089 • Letter: 2
Question
2s as 11. In projectile 48 motion, the acceleration in the vertieal direetion th eceensing d D e. Can't prediet without caleulatio a tall tuilding, ho long will aesspeed of b. 9s 12. Ir an objext falls from ilbi 49m/s? t so with 20my's initial velocity, Determine the madimum heihe b. 3.8 m a 5.1 m 14. What type of force occurs when the breaks are d. 353 m E. 26.7 m applied ona e. Stretching a. Friction b. Elastic 15. Which of the following is not an example of a force? . Pull d. Friction b. Push c. Speed 16. Unless acted on by an outside force, an object moving with uniform velocity a. Gradually comes to rest. b. Falls to the Earth. c. Has no momentum. d. Abruptly comes to rest e. Continues to move at that velocity. 17. A brick has a mass of 2 kilograms. What is the weight of the brick? a. 2N b. 20N c. 200 N d. 0.2 N 18. A net force of 10N acts on a 0.2kg ball. What is the acceleration of the ball? a. 50 m/s b. 0.02m/s C. 2 m/s 19. What is the force of static friction when FN-100 N and a coefficient of static friction of 5 a. 200 N b. 50 N c. 100 N d. 75 N 20. A constant force of 3.ON is applied to a mass of 6.0 kg in deep space, far away from the gravitational What is the magnitude of the acceleration? influence of any star or planet. a. 2 m/s b. 0.5 m/s c. 9.8 m/s d. 18 m/s 21. What is the mass of an object that moves 10 meters in 2 seconds, and has a momentum of 10 Ns? b. 10 kg c. d. 2kg a. 22. The collision of two pool balls is approximately what kind of collision? a. d. Elastic b. Inelastic c. Completely inelastic Depends on the nature of the collision 3. A particle of 1 kg mass moving at a velocity of 50 m/s hits a particle of 1 kg mass at rest in an elast collision. What is the final velocity of the second particle? a. 50 m/s b. 25 m/s c. 100 m/sExplanation / Answer
(23) 50m/s (a)
(22) d
21) P=mv
10 = m*(10/2)
m=2kg (d)
20) F=ma
a=0.5 m/s2 (b)
19) Fs = 100*0.5 = 50 N(b)
18) a = 10/0.2 = 50 m/s2 (a)
17) W = 2*10 = 20 N (b)
16) (e) (speed remains constant)
15) (c) speed is not a type of force
14) friction force is created with tyre & blockage
13)vertical seepd v =20*sin(30) = 10m/s
10 = 10*t
t= 1 sec
s =10*1 - (1/2)*9.8*1 = 5.1m (a)
12)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.