7, An artificial satellite of mass m = 2000 kg is orbiting the planet Jupiter at
ID: 1795014 • Letter: 7
Question
7, An artificial satellite of mass m = 2000 kg is orbiting the planet Jupiter at an altitude of h 3000 km. Find: a. b. c. The speed of the satellite. The angular speed of the satellite and its period. The centripetal acceleration of the satellite. R,=11.2R, and M = 3184 8. Find the acceleration due to gravity at a distance r= 20R, from the surface of the earth. 9. At what distance from the center of a uniformly distributed planet, XYZT9, is the acceleration of gravity ½ of its value at the surface? The radius of the planet is R.Explanation / Answer
Solving first question
Q7
Speed=sqrt(G*mass of Jupiter/(Radius of jupiter+h))
=41274.4 m/s
(b)angular speed=Velocity/radius=0.00055 rad/s
(c) accleration=v*v/r=22.9 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.