29. A 0.600-kg particle has a speed of 2.00 m/s at point and kinetic energy of 7
ID: 1794543 • Letter: 2
Question
29. A 0.600-kg particle has a speed of 2.00 m/s at point and kinetic energy of 7.50 J at point , what are (a) its kinetic energy at @, (b) its work done on the particle as it moves from speed at , and (c) the net to CP A 2 100kg pile driver is used to drive a steel I-beam into the ground. The pile driver falls 5.00 m before coming into contact with the top of the beam. Then it drives the beam 12.0 cm farther into the ground as it comes to rest. Using energy considerations, calculate the average force energy considerations, calcuade at it to the beam exerts on the pile driver while the pile driver is brought to rest.Explanation / Answer
m = 0.6 kg
vA = 2 m/s
(a) so Kinetic Energy at A (KEA) = ½mvA2 = 0.5 x 0.6 x 22 = 1.2 J
(b) Kinetic Energy at B (KEB) = 7.5 J
½mvB2 = 7.5
vB2 = 2 x 7.5 / 0.6 = 25
vB = 25 m/s
(c) change in kinetic energy = work done
KEB - KEA = work done
7.5 - 1.2 = work done
work done = 6.3 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.