A satellite of mass m orbits the planet Venus. Venus has a mass of M-4 ° m. The
ID: 1794462 • Letter: A
Question
A satellite of mass m orbits the planet Venus. Venus has a mass of M-4 ° m. The distance from the center of Venus to the satellite is r and the satellite's mass is m. Let r-6x106 mi and rn = 20.0 kg. A) Find the force F exerted on the planet by the satellite. a) 70,330N, b) 181 N c) 23.8 N, d) 12.2 N B) Find the speed v(in m/s) of the satellite. a) 1.45x 10. b) 2.67x103, c) 7.36x10 d) 1.92x10 C) Find the total mechanical energy E (in J) of the satellite a) -3.67x 10. b) -2.11x10,c) -5.41x108, d) -7.14x10 D) Find the value of the acceleration of gravity g (in m/s?) on the surface of the planet. b) 3.70, d) 8.87 a) 24.8, Find the time T for the satellite to make one complete revolution around the planet. a) 1.97x10s, b) 2.60x102 s, c) 1.41x10*s, d) 5.12x10's c) 3.73, E)Explanation / Answer
A) F = G*M*m/(R+r)^2 = (6.67*10^-11*4.87*10^24*20)/(6*10^6)^2 = 181 N
so correct option is b) 181 N
B) F = m*v^2/r
181 = (20*v^2)/(6*10^6)
v = 7.36*10^3
hence correct option is c)
C) E = -G*M*m/(2*r) = -(6.67*10^-11*4.87*10^24*20)/(2*6*10^6) = -5.41*10^8 J
hence the answer is c)
D) g = (G*M)/R^2 = (6.67*10^-11*4.87*10^24)/(6.052*10^6)^2 = 8.87 m/s^2
hence the answer is d)
E) T = (2*pi*r)/v = (2*3.142*6*10^6)/(7.36*10^3) = 5.12*10^3 s
hence the answer is d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.