7. (15 points) A block of mass m 6 kg starts from rest at the top of a frictionl
ID: 1794361 • Letter: 7
Question
7. (15 points) A block of mass m 6 kg starts from rest at the top of a frictionless, icy circular quarter-pipe of radius R = 3 m. When let go, it slides down to the bottom of the slope and continues horizontally, until it encounters a rough patch of ice & gravel of length 1.5 m, with a coefficient of kinetic friction between the block and the patch equal to 0.333. It then continues on frictionless ice until it reaches a spring attached to a wall, of spring constant k = 1 10 N/m. As the block compresses the spring, it slowly comes to a rest. How much does the block compress the spring? (Show all your work) (It helps to draw a picture!)Explanation / Answer
Here we apply work energy theorem i.e
Total work done = Change in kinetic energy
Work done by gravity + work done by friction + work done by spring = KF - Ki
(6 x 9.8 x 3) - (0.333 x 6 x 9.8 x 1.5) - 110 d^2 /2 = 0 - 0
d = 1.63 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.