Before CollisionAfter Collision A rod of mass M 2 kg, length L-1.8 meters, and m
ID: 1794195 • Letter: B
Question
Before CollisionAfter Collision A rod of mass M 2 kg, length L-1.8 meters, and moment of inertia ML2/12 is free to move on a frictionless surface. The rod is at rest when a puck of mass m0.2 kg approaches with a speed v, - 12 m/s perpendicular to the rod's length and strikes the rod at a with a speed Vf=6 with speed h angular speed w (a) What is the speed v of the rod's center of mass after the collision? m/s (b) what is the angular speed of the rod's rotation after the collision? rad/s (c) What is the change in kinetic energy of the system during the collision?Explanation / Answer
As there is no external force acting on the system so, linear and angular momentum of the system will be conserved.
So conserving linear momentum,
mvi+0=-mvf+MV....(final momentum of ball will be negative as it's direction is reversed)
0.2*12=(-0.2*6)+(2*V)
3.6=2V
V=1.8m/s
b)Now conserving the angular momentum after collision,
mvid=-mvfd+I
I=md(vi+vf)
(ML2/12)=18*0.3*0.2
(2*1.82/12)=1.08
=2 rad/s
c)
Now initial kinetic enrgy of the system
mv2/2
=0.2*122/2
=14.4J
Final kinetic enrgy of the system will be
mvf2/2+MV2/2+ML22/24
=7.92J
So, loss in enrgy will be
14.4-7.92
=6.48J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.