28/2017 11:00 PM A92.5/100 11/26/2017 04:21 PM Periodic Table Grac -Print 11 Cal
ID: 1794131 • Letter: 2
Question
28/2017 11:00 PM A92.5/100 11/26/2017 04:21 PM Periodic Table Grac -Print 11 Calculator n 6 of 12 Sapling Learning A particle with mass 2.77 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal amplitude of 0.837 m and a duration of 131 s for 66 cycles of oscillation. Find the frequency, f, the speed at the equilibrium position, Vmax, the spring constant, k, the potential energy at an endpoint, Umax, the potential energy when the particle is located 31.5% of the amplitude away from the equilibrium position, U, and the kinetic energy, K, and the speed, v, at the same position. A student measures an com a Secure https:/www.cheg9.com/homework-help/questions-and -answers/ 25390004Ptrackid-C Bookmarks My Sac State-Blackboard Learn C Proco re @ PrintSmart Home MAccy 2 @ Statis N/mExplanation / Answer
a) frequency = 66/131 = 0.504
f = 1/2pi * sqrt [k/m]
0.504 = 1/2pi* sqrt[k/2.77]
k = 27.78 N/m
U = 1/2 k A2 = 1/2 * 27.78 * (0.315 * 0.837)2
U = 0.965 J
b) total energy = 1/2 k A2 = 1/2 * 27.78 * ( 0.837)2 = 9.73 J
K = total energy - U = 9.73 - 0.965
K = 8.76 J
c) v = sqrt[2 k / m] = sqrt[2 * 27.78 / 2.77]
v = 4.48 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.