chapter 13 problem 05 MESSAGE MY INSTRUCTOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACk ES
ID: 1793854 • Letter: C
Question
chapter 13 problem 05
Explanation / Answer
thermal conductivity Iron is 79 W/mK
power = K x T x A / thickness
Area = r² = (0.00536)² = 0.0000902 m²
P = 79 W/mK x (404–24.3) x (0.0000902 m²) / (.661m)
P = 4.09 watts or 4.09 J/s
Energy = power x time
4.09 J/s x 2s = 8.18 Joules.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.