You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1793576 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.221 m which has a density of 1.00 × 10^3 kg/m3. The fluid which is floating on top of the water is 0.349 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 × 10^5 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and atmospheric pressure is P0 = 1.013 × 10^5 Pa.
Explanation / Answer
Given
depth of the fluid is h1 = 0.349 m , density rho1 =?
depth of the water is h2 = 0.221 m , density rho2 = 1000 kg/m^3
the absolute pressure on the bottom of the container is Pw = 1.049 × 10^5 Pa
atmospheric pressure is P0 = 1.013 × 10^5 Pa
we know that the pressure of the fluid is Pl =P0+rho_l*g*h1
the pressure on the water due to fluid on it is Pw = Pl+ rho_w*g*h2
here Pw = Pl+ rho_w*g*h2
Pw = P0+rho_l*g*h1 + rho_w*g*h2
rho_l*g*h1 = Pw - rho_w*g*h2 - P0
rho_1 = (Pw - rho_w*g*h2 - P0)/(g*h1)
= (1.049 × 10^5 -1000*9.8*0.221 - 1.013 × 10^5)/(9.8*0.349)
= 419.3322 kg/m^3
the density of the unknown liquid is rho_1 = 419.3322 kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.