An electron has a de Broglie wavelength = 3.7×1010 m . h=6.626×1034Js, e=1.602×1
ID: 1793538 • Letter: A
Question
An electron has a de Broglie wavelength = 3.7×1010 m . h=6.626×1034Js, e=1.602×1019C, me=9.109×1031kg. What is its momentum? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. p = 1.8×1024 kgms What is its speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. v = 2.0×106 ms What voltage was needed to accelerate it from rest to this speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I did not know how to do the last part
Explanation / Answer
A)p=6.626*10^-34/3.7*10^-10
p=1.8*10^-24
B)p=mv
then,
v=p/m
=1.8*10^-24/9.109*10^-31
=2.0*10^6
C)E=v->v=E/q
E=p^2/2m
v=p^2/2mq
=(1.8*10^-24)^2/2*9.109*10^-31*1.6*10^-19
v=2.36.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.