3.) A heat lamp, used to speed up the curing of a particular wood glue, has a ra
ID: 1793329 • Letter: 3
Question
3.) A heat lamp, used to speed up the curing of a particular wood glue, has a radiation source that emits infrared electromagnetic radiation with a peak wavelength equal to 1100 nanometers. Determine the surface temperature of the radiation source of the heat lamp. Note: 1 nanometer = 1.0 x 10-9 meter.
a.) 2070 K
b.) 2730 K
c.) 4200 K
d.) 5600 K
Answer __________
4.) The surface temperature of a hot sample is 2400 K. Determine the wavelength that corresponds to the peak emission of electromagnetic radiation from that surface.
a.) 1250 nanometer
b.) 909 nanometer
c.) 750 nanometer
d.) 229 nanometer
Answer __________
5.) Wien's Law states that the wavelength of maximum intensity is inversely proportional to the temperature of the radiator emitting the continuous spectrum (lmax TK = 3.00 x 10-3 meter Kelvin). Therefore, an object A with the surface temperature that is the same as object B, will have a wavelength of maximum intensity summarized as follows: (This is a fundamental principle of optical pyrometry)
a.) lmax,A is greater than lmax,B
b.) lmax,A is equal to lmax,B
c.) lmax,A is less than lmax,B
d.) no summary possible
Explanation / Answer
Using the equation
peak*T= 2.898*10^-3 m.K
Here T is the surface temperature, and peak is the peak wavelength
Question 3) peak = 1100 nm = 1100*10^-9 m
So , T = 2.898*10^-3/1100*10^-9
T = 2634.55 K
So the answer is closer to the option T = 2730 K
Therefore , answer option B)
Question 4) T = 2400 K
peak = 2.898*10^-3m.K/2400 K = 1207.5 nm
peak = 1207.5 nm is closer to option a) in the question
Therefore , answer ) option A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.