4. -14 points SerCP10 5.P.008. My Notes Ask Your Teacher A block of mass m= 2.50
ID: 1792944 • Letter: 4
Question
4. -14 points SerCP10 5.P.008. My Notes Ask Your Teacher A block of mass m= 2.50 kg is pushed d=2.80 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F=11.ON directed at an angle e - 25.0 below the horizontal as shown in the figure below (a) Determine the work done by the applied force. (b) Determine the work done by the normal force exerted by the table. (c) Determine the work done by the force of gravity (d) Determine the work done by the net force on the block. Need Help? Read tExplanation / Answer
given
m = 2.5 kg
d = 2.8 m
F = 11 N
theta = 25 deg
a. work done by horizontal applied force = Fcos(theta)*d = 11*cos(25)*2.8 = 27.9142 J
b. work done by normal force = N*d*cos(90) = 0 J
c. work done by gravity = mg*d*cos(90) = 0 J
d. work done by net force = net work = 27.9142 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.