Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 9: A balloon is charged until it has a voltage of V-3900 V. A student re

ID: 1792692 • Letter: P

Question

Problem 9: A balloon is charged until it has a voltage of V-3900 V. A student reaches out and is shocked by a spark. The electric force does W-1 10-6J of work transferring the charge. Part (a) Input an expression for the magnitude of charge transferred e Expression Select from the variables below to write your expression. Note that all variables may not be required. , , , a, d, g, h, j, k, m, P, S, t, V, w Part (b) What is the magnitude of the charge, in coulombs?? Numerie : A numeric value is expected and not an expression. Part (e) How many electrons is this? Numerie : A numeric value is expected and not an expression. N= Problem 10: A toy car's (m-0.68 kg) battery produces V-14.4 V. The motor draws a current of]s 0.25 A. Part (a) Assuming friction is negligible, how fast is the car traveling after a time ? Express your solution as an equality with the car starting from rest. Expression e your expression. Note that all variables may not be required. , , av, o, a, d, g, h, I, j, k, m,P,t,v Part (b) what is the resistance of the circuit in the car in ? Numeric : A numeric value is expected and not an expression. Part (c) What is the velocity after 10 seconds in m/s? Numeric :A numeric value is expected and not an expression. v (10 s)-

Explanation / Answer

9. voltage on baloon, V = 3900 V

work W = 10^-6 J

a. let charge transferred be q

then qV = W

q = W/V

b. q = 10^-6/3900 = 2.5641*10^-10 C

c. charge on one electron = 1.6*10^-19 C

hence n = q/1.6*10^-19 = 1.60-2*10^9 electrons

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote