Aforce F, acts on a partide that has a mass of i5kg. The force is related to the
ID: 1792676 • Letter: A
Question
Aforce F, acts on a partide that has a mass of i5kg. The force is related to the position x of the particle by the formula F- Newtons. where C-OS its n meters and risin (a)What are the SI units of C? (Use the following as necessary: N and m.) (b) Find the work W done by this force as the particle moves from x -3.9 m to x- 1.1 m (c) At x 1.1 m the force points opposite the direction of the particle's velocity (speed is 12 m/s). What is its speed at 3.9 m Vs.om Can you tell its direction of motion at x -3.9 m using only the work-kinetic energy theorem? m/s yes Explain.Explanation / Answer
given function
F = C x^3
kg*m/s^2 = C * m^3
C= kg/(m^2*s^2)
(b)
the equation for workdone is
W = integral F(x) dx
= integral C x^3 dx
=0.5 x^4/ 4
wordone between x = 1.1 to 3.9
W = ( 0.5( 3.9)^4/4 ) - ( 0.5 ( 1.1^4)/ 4
=28.73 J
(c)
W= 1/2 m ( vf^2 - vi^2)
28.73= 1/2 * 1.5 ( vf^2 - 12^2)
= 13.5 m/s
(c)
No , the function f(x) in not in vector form so we do not know the direction it is pointing.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.