A meterstick (L -1 m) has a mass of m - 0.231 kg,. tnitially it hangs from two s
ID: 1792603 • Letter: A
Question
A meterstick (L -1 m) has a mass of m - 0.231 kg,. tnitially it hangs from two short strings: one at the 25 cm mark and one at the 75 cm mark. 1) What is the tension in the left string? 1.132 N Submit You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 9 more submissions for this question. 2) Now the right string is cut! What is the initial angular acceleration of the meterstick about its pivot point? (You may assume the rod pivots about the left string, and the string remains vertical) 16.8 You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed rad/s Submit You can make 9 more submissions for this question. 3) What is the tension in the left string right after the right string is cut? 1.2936 You currently have 2 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 8 more submissions for this question.Explanation / Answer
5] Acm = Vcm^2/d
= w^2*d
where, By conservation of mechanical energy,
mgd = 0.5Iw^2
w^2 = 2mgd/I
I = 1/12mL^2 + md^2
= 1/12*0.231*1^2 + 0.231*0.25^2 = 0.034
w^2 = 2*0.231*9.8*0.25/0.034 = 33.3
Therefore, Acm = 33.3*0.25
= 8.325 m/s^2
6] Fnet = T - mg = mAcm
T = mAcm + mg
= m(g+Acm)
= 0.231*(9.8 + 8.325)
= 4.186 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.