7. If 1 blurt 5.79 cm and 1 toddy 4.50 minutes, convert 3.00 m/\'s into blurts\'
ID: 1792601 • Letter: 7
Question
7. If 1 blurt 5.79 cm and 1 toddy 4.50 minutes, convert 3.00 m/'s into blurts' toddy. a. 14,000 blurt/toddy b. 2.33 blur/toddy c. 233 blurt/toddy d. 140 blurt/toddy e. 6.43 blurt/toddy 8. In the graph below, what is the instantaneous velocity at t-4s a. 30 m/s b. 15 m/s c. -15 m/s d. -30 m/s e. -60m/s Time (s) 9. If a rubber ball is dropped from a height of 15 m, how fast will it be going right before it hits the ground? a. 0 b. 1.5 m/s c. 1.7 m/s d. 8.6 m/s 10. Which of the following represents constant (non-zero) acceleration? velocity position Time Time acceleration velocitv Time positionExplanation / Answer
3 m/sec= 300 cm/ ( 1/60 min)
300 cm = 300/ 5.79 = 51.81 blurts
4.50 min = 1 toddy
( 1/60 min) = 0.0037 toddy
3 m/s= 51.81 blurts/ 0.0037 toddy= 14002. 7 blurts/ toddy
b) -60m/s
c) v^2= u^2 + 2gh
v= sqroot( 2gh) = 17 m/s
d) graph d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.