A full-term fetus typically has a mass of 3.54 kg (a) What pressure (in N/m2) do
ID: 1792423 • Letter: A
Question
A full-term fetus typically has a mass of 3.54 kg (a) What pressure (in N/m2) does the weight of such a fetus create if it rests on the mother's bladder, supported on an area of 87.0 cm2? N/m2 (b) Convert this pressure to millimeters of mercury mm Hg Determine if it alone is great enough to trigger the micturition reflex (it will add to any pressure already existing in the bladder) The pressure of the fetus is enough to trigger the micturition reflex. The pressure of the fetus is not enough to trigger the micturition reflex.Explanation / Answer
A) Pressure is P = F/A = (3.54*9.8)/(87*10^-4) = 3987.58 N/m^2
B)
1 N/m^2 = 0.0075 mm of Hg
then
3987.58 N/m^2 = 3987.58*0.0075 = 29.9 mm of Hg
The pressure of the fetus is enough to trigger the micturition reflex
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.