5. Impulse Delivered to Falling Mass Suppose a 500 g object is dropped from rest
ID: 1792274 • Letter: 5
Question
5. Impulse Delivered to Falling Mass Suppose a 500 g object is dropped from rest. The initial height of the object 35 m. As the object falls, an impulse is delivered to the object by the gravitational force (a) Find the impulse duc to the gravitational force. Note: The impulse is a vector, therefore it is necessary to specify the magnitude and direction of the impulse. (b) Suppose the object lands in soft mud and becomes lodged in the earth without bouncing. Find the impulse delivered to the object by the earth 34 I tio6 PM oao1Explanation / Answer
a] Impulse = Force*time
= mg t = 0.500*9.8* t = 4.9t Ns is getting delivered where final time t= sqrt(2h/g) = sqrt(2*35/9.8) = 2.673 s
impulse = 4.9*2.673 = 13.1 Ns and direction is downward
b] again impulse is 13.1 Ns but the direction is upward
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.