A string of length 1.50 m and of weight 0.012 5 N is stretched under constant te
ID: 1792122 • Letter: A
Question
A string of length 1.50 m and of weight 0.012 5 N is stretched under constant tension along the x-axis of a chosen coordinate system. The string is slightly plucked so that a transverse wave is made to travel along the string, as described by the èxpression (x, t) = (8.50 mm)cos(172 ml x-48.3 s.] t (a) How much time is required for a pulse to travel through the full length of the string? (b) What is the tension in the string? e How many wave lengths of the traveling wave are on th e string at any instan of timei (d) At what frequency does a point on the string oscillate as the wave passes? (e) Please state a time, ineconds, at which the point at the center bf the stringExplanation / Answer
y = (8.50 mm) cos(172x - 48.3t)
y = A cos(k x - w t)
(A) v = w / k = 48.3 / 172 = 0.28 m/s
t = 1.50 / v =5.34 sec
(B) v = sqrt[ T / u]
u = linear mass density = (0.0125/9.81)/(1.50)
= 8.495 x 10^-4 kg/m
T = 6.66 x 10^-5 N
(c) wavelength = 2 pi / k = 0.0365 m
n = 1.50 / 0.0365 = 41
(d) f = w / 2pi = 7.7 Hz
(e) v = dy/dt = (8.50 x 48.3) sin(172x - 48.3t)
x = 1.50 / 2 = 0.75 m
172 x 0.75 = 48.3 t
t = 2.67 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.