An object is placed 1m to the left of a lens of focal length of 80 cm. A convex
ID: 1791983 • Letter: A
Question
An object is placed 1m to the left of a lens of focal length of 80 cm. A convex mirror (f=-50cm) is placed one meter to the right of the lens. Locate the final image position. Is it real or virtual? Upright or inverted? If the object is 2 cm tall, how tall is the image? An object is placed 1m to the left of a lens of focal length of 80 cm. A convex mirror (f=-50cm) is placed one meter to the right of the lens. Locate the final image position. Is it real or virtual? Upright or inverted? If the object is 2 cm tall, how tall is the image?Explanation / Answer
here,
for the lens ,
the object distance, do1 = 100 cm
focal length ,f1 = 80 cm
let the image distance be di1
using the lens formula
1/di1 + 1/do1 = 1/f1
1/100 + 1/di1 = 1/80
di1 = 400 cm
for the mirror
the object distance ,
do2 = 100 - 400 cm = - 300 cm
focal length , f2 = - 50 cm
let the image distance be di2
using the mirror formula
1/f2 = 1/di2 + 1/do2
- 1/50 = 1/di2 - 1/300
solving for di2
di2 = - 60 cm
the final image position is 60 cm to the left of the mirror
the image is virtual
the image is upright
height of object , ho = 2 cm
the height of image , hi = m * ho
hi = - ( -60/-300) *( -400/100) * 2 cm
hi = - 1.6 cm
the height of image is 1.6 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.