The axis of Earth makes a 23.5° angle with a direction perpendicular to the plan
ID: 1791956 • Letter: T
Question
The axis of Earth makes a 23.5° angle with a direction perpendicular to the plane of Earth's orbit. As shown in the figure below, this axis precesses, making one complete rotation in 25,780 y. (Assume L = 7.07 1033 kg·m2/s.) (a) Calculate the change in angular momentum (in kg·m2/s) in half this time. kg·m2/s (b) What is the average torque (in N·m) producing this change in angular momentum? N·m (c) If this torque were created by a single force (it is not) acting at the most effective point on the equator, what would its magnitude (in N) be?
Explanation / Answer
a) L = I w = 2 M R2 w / 5
= 0.4 * 5.98 * 1024 * (6.38 * 106)2 * 2 pi / 86400
= 7.08 * 1033 kg.m2/s
change in angular momentum delta L = 2 L * sin 23.5
= 2 * sin 23.5 * 7.08 * 1033
= 5.65 * 1033 kg.m2/s
b) torque = delta L / delta t
= (5.65 * 1033 ) / (25780 * 365 * 24 * 3600 / 2)
= 1.39 * 1022 N.m
c) magnitude of force = Torque / R
= (1.39 * 1022) / (6.38 * 106)
= 2.17 * 1015 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.