Learning in a very busy of-campus eatery one chef sends a 207-g broccoli-tomato-
ID: 1791921 • Letter: L
Question
Explanation / Answer
Positive is left to right, negative is right to left.
for broccoile momentum p = mv
p = 0.207kg * 1.51m/s = 0.31257 kg m/s
p = mv
p = 0.335 * -2.27 = -.0.76045 kg m/s
Net momentum = 0.31257 -.0.76045 = -0.44788 kg m/s
The delectable dish moves 0.44788 N*s from right to left
p = mv
0.44788 = (.0.207 + 0.335) v
v = 0.826 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.